Duzi Chłopcy

Blog dla mężczyzn, którzy zmienili zabawki

0

Tata nie pójdzie na wojnę

czy warto iść na wojnęo co warto walczyćwidmo wojny z Rosjąza co warto umierać
Czy warto walczyć za kraj?

fot. Flickr

Kilka dni temu zapytałem Was na fanpage’u: „o co warto walczyć?”. Mówiliście o miłości, marzeniach, pasjach, wolności. Chociaż od jakiegoś czasu mówi się o wezwaniach na ćwiczenia do wojskach i rosnącym ryzyku konfliktu, nikt nie napisał, że warto walczyć o kraj. I wiecie co? Wcale mnie to nie dziwi.

Zawsze uważałem się za patriotę, jednak życie w Polsce skutecznie obrzydza Ci patriotyzm. Każdego dnia, na każdym kroku możesz odczuć, za jakie wielkie zero uważa Cię państwo. Wysokie podatki, problemy z założeniem własnej działalności, codzienny absurd, który w filmach śmieszy, ale w rzeczywistości dołuje. Od dłuższego czasu mam dość tego wszystkiego. Nawet przy urnie wyborczej nie mam żadnego wyboru, bo ci, którym kiedyś uwierzyłem, udowodnili niejednokrotnie jakim byłem głupcem.

Jaki sens ma wojna w imię cudzych interesów? Czy dla innych warto zabijać i ginąć? Poświęcać wszystko to, co się udało osiągnąć do tej pory i to, co można było jeszcze ugrać w przyszłości? Czy warto w ogóle ginąć za swój kraj?

W wojnie nie ma nic patetycznego. Są trupy, krzyk bólu, krew i samotność. Nie ma Matki Boskiej, która rozświetla przed Tobą drogę, nie ma Boga, który nosi kulę. Nie ma też historii, która Cię zapamięta, bo na 99 procent będziesz jednym z wielu trupów i tylko rodzina i znajomi będą wiedzieli, jak zginąłeś. Są tylko dwie strony, a po obu walczą chłopcy, których ktoś do tego zmusił. Których większość wolałaby pić piwo ze znajomymi, jeść obiad z rodziną, grać w piłkę. Robić cokolwiek innego niż zabijanie czy umieranie.

Tak się zastanawiam czy przypadkiem racji nie ma Bogusław Linda, który w jednym z wywiadów otwarcie przyznał, że dla idei życia swojego by nie poświęcił. Według aktora można to zrobić dla rodziny, najbliższych albo fortuny, ale nie dla idei. Dopytywany o powstańców powiedział, że oni poszli walczyć o odrobinę wolności, a nie dla jakichś ideologii. I wydaje mi się, że tak właśnie wygląda prawda na temat wojen i walki.

David April David April • Marzec 26, 2015


Previous Post

Next Post